Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výstava

9. 5. 2009

 

 

Výstava fotografií Jiřího Vaňka

 

Obrazek

Obrazek

 

Při příležitosti půlročního předsednictví České republiky  v rámci Evropské Unie uspořádalo Velvyslanectví České republiky výstavu fotografií Jiřího Vaňka z jeho cesty v Sýrii před 15 lety – po stopách profesora Aloise Musila. Z této cesty si přinesl spoustu vynikajících fotografií a výstava z nich uspořádaná nás zaujala a překvapila hlavně sledováním rozdílů dříve a dnes.

Obrazek

Zúčastnily jsme se slavnostního zahájení této výstavy, které bylo zakončeno recepcí.

 

 

Kdo byl Alois Musil?

Katolický kněz i člen Nejvyšší muslimské rady v Jeruzalémě, profesor na univerzitě, osobní zpovědník habsburské císařovny Zity i generálmajor, beduínský šejk i botanik, po němž byly pojmenovány dosud neznámé pouštní květiny - tím vším byl v 1. polovině minulého století Alois Musil. Především se ale proslavil jako arabista, cestovatel po Středním a Blízkém východě a objevitel proslulé islámské památky Kuseir Amra. Procestoval a zmapoval prakticky celou Arábii.

Kromě kartografie se ale Musil během svých cest zabýval také etnografií, botanikou a studoval i místní jazyky. Byl výjimečně nadaný a kromě klasických i moderních světových jazyků ovládal pětatřicet arabských nářečí.

O svých cestách napsal mnoho knih v češtině a němčině, psal i knihy pro děti. V zahraničí je známý a oceňovaný, v České republice se o něm prakticky neví.

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář